fbpx

Aktualności

3 najważniejsze rzeczy przy sprzedaży nieruchomości

Jakby wejść na jeden z bardziej znanych portali ogłoszeniowych i przefiltrować oferty po nieruchomościach w samej Warszawie, zobaczymy że wyświetli się ponad 10 tysięcy ogłoszeń. Jak to jest, że niektóre oferty mieszkań lub domów znikają po tygodniu – dwóch, a inne widzimy po kilka miesięcy a nawet lata? Podzielę się z Wami trzema najważniejszymi rzeczami, o które musimy zadbać przy sprzedaży nieruchomości.

CENA

Odpowiednia wycena nieruchomości jest zdecydowanie najważniejszym aspektem, i najczęstszym błędem popełnianym przed zbywcę. 9 na 10 sprzedających źle wycenia swoją nieruchomość. Kupujący szukając oferty nieruchomości filtruje najczęściej po dzielnicy i cenie. Tak jak na dzielnicę nie mamy żadnego wpływu, to na cenę jak najbardziej.

Możemy nieruchomość niedowartościować i przewartościować. W jednym i drugim przypadku nasza oferta nie wyświetli się potencjalnemu zainteresowanemu. W takich przypadkach nie będzie nawet z kim negocjować.

Więcej na temat samej wyceny i błędach jakie popełniają właściciele nieruchomości będę pisać w niedalekiej przyszłości.

ZDJĘCIA

W tym przypadku nie ma co słodzić – większość sprzedających robi zdjęcia na od…czepnego. Nie jest żadną niespodzianką, że kupujemy oczami. Tak było, jest i będzie. Jeżeli kupujący nie jest inwestorem i szuka czegoś dla siebie, zignoruje ofertę z kiepskimi zdjęciami. To zdjęcia, zaraz po cenie, przyciągają uwagę i zachęcają do kliknięcia w ofertę. Nie opis, mapka czy nawet wielkie BEZPOŚREDNIO w tytule – tylko właśnie zdjęcia.

Wszystko jedno czy przez właściciela, czy agenta nieruchomości – zatrudnienie fotografa do zrobienia profesjonalnych zdjęć, filmu, przy droższych nieruchomościach – spacer 360, visual lub home staging… to wszystko jest inwestycją która na pewno się zwróci.

PREZENTACJA

Ustaliliśmy odpowiednią cenę, zrobiliśmy super zdjęcia, teraz trzeba potencjalnemu kupującemu pokazać nieruchomość. Nie wystarczy wskazać gdzie jest sypialnia, a gdzie łazienka. Mieszkanie lub dom podczas prezentacji trzeba sprzedać – dosłownie. Emocje właściciela nieruchomości są tutaj tak samo niewskazane, jak przy wycenie. Prezentując mieszkanie musimy wykazać jakie są największe zalety nieruchomości, umniejszając przy tym znaczenie wad – a to wszystko mówiąc PRAWDĘ. Ściemą nic nie sprzedamy. Spotkałem się z wieloma kupującymi, którzy mieli trudność z wyobrażeniem siebie w mieszkaniu które sprzedawałem. Zadaniem zbywcy, a najlepiej jego agenta, jest pomóc kupującemu wyobrazić sobie jak nieruchomość może wyglądać, kiedy ten zdecyduje się ją kupić.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie trzy aspekty przy sprzedaży nieruchomości i dobrze je wykonamy, powinniśmy nie mieć większego problemu z doprowadzeniem transakcji do notariusza.

POTRZEBUJESZ POMOCY W SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI? NAPISZ!