fbpx

Aktualności

6 RODZAJÓW INWESTYCJI W NIERUCHOMOŚCI

Tomasz Obarski 26 czerwca 2019

Najlepiej inwestować w nieruchomości – takie zdanie z pewnością nie jeden raz słyszeliście. Czy jest prawdziwe? Rożnie to bywa. Dla jednych będą to nieruchomości, dla innych giełda albo forex, dla jeszcze innych najlepiej po prostu oszczędzać na lokacie. Wszystko zależy od podejścia do ryzyka, wiedzy, zasobów czasowych i kapitałowych. Oczywiście mówimy tutaj o inwestycjach, które mają w dłuższym lub krótszym przedziale czasowym przynieść nam zysk. Wiem, że wielu uważa iż kupno domu lub mieszkania na własne potrzeby już jest inwestycją, jednak ja się z tym nie zgodzę. Uważam podobnie jak Robert Kiyosaki – jeżeli kupujemy coś co generuje miesięczne wydatki zamiast przychodów, jest po prostu pasywem. Wiem, taki dom lub mieszkanie z latami zyskuje na wartości i możemy go później sprzedać z zyskiem – jednak uwzględniając inflację i pieniądze które włożymy w jego utrzymanie, eksploatację i konserwację, już trochę nam burzy koncepcję „inwestycji”.

Jeżeli zastanawiacie się jak zainwestować zgromadzone środki w nieruchomości, a nie posiadacie wystarczającego kapitału by zostać deweloperem, poniżej podaję 6 przykładów. Chciałbym jedynie zaznaczyć, iż poniższe kwoty są przykładowe i oparte na uśrednionych danych uzyskanych od moich klientów oraz koleżanek i kolegów z branży.

Więcej

7 pytań jakie powinieneś zapytać przy wyborze pośrednika

Tomasz Obarski 16 kwietnia 2019

Pośredników jest bardzo dużo, ale mało z nich działa tak jak powinni. Bardzo duże biura nieruchomości zazwyczaj zatrudniają przypadkowych ludzi, młodych i głodnych dużych zarobków, a niestety nie uczą ich profesji jak należy. Mniejsze często składają się z doświadczonych agentów z wieloletnim stażem, którzy wykorzystują luki prawne i deregulację Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami aby wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy, często pod prąd z interesem klientów. To, że ktoś jest w branży od 20 lat i ma licencję nie znaczy, że działa etycznie. Wielu pośredników zna się bardzo na nieruchomościach, ale zapomina iść z duchem czasów i ignorują zmieniające się prawo, trendy i cały czas ewoluujący marketing.

Więcej

Przygotowanie oferty sprzedaży

Tomasz Obarski 27 marca 2019

Kiedyś były anonse w gazetach i gazetkach osiedlowych, ulotki czy też banery wywieszone na balkonach. Obecnie głównym medium przez które sprzedaje się mieszkania jest internet w postaci portali ogłoszeniowych i social media. Każdy może w pięć minut wystawić swoją nieruchomość na sprzedaż robiąc zdjęcia swoim smartfonem, pisząc dwa słowa w opisie i klikając „zamieść ogłoszenie”. Później już tylko pozostaje czekać na kupujących – przynajmniej w teorii.

Więcej

Rynek pierwotny – z pośrednikiem czy bez?

Tomasz Obarski 19 marca 2019

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym ma swoje wady i zalety. Z jednej strony nie płacimy podatku od umów cywilno-prawnych (PCC) i jesteśmy pierwszymi mieszkańcami danej nieruchomości. Z drugiej zaś strony nieruchomość trzeba jeszcze wykończyć, co nie jest ani szybkie ani tanie. No i trzeba poczekać aż inwestycja się zakończy – często mieszkania są rozprzedane jeszcze jako dziura w ziemi. Tak czy inaczej – nieruchomości na rynku pierwotnym rozchodzą się w Warszawie jak świeże bułeczki. Na dodatek taką nieruchomość kupujesz od dewelopera, a nie od kogoś kto tam mieszkał, wynajmował czy też prowadził działalność gospodarczą – innymi słowy bezpieczniej. Skoro bezpieczniej, to po co pośrednik?

Więcej

4 Typy agentów nieruchomości

Tomasz Obarski 14 marca 2019

W Polsce licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami posiada ponad 17 tyś. osób, przynajmniej drugie tyle działa bez tej licencji, z racji braku obowiązku jej posiadania – takie statystyki podaje Metrohouse. Mimo wszystko to nie licencja świadczy o profesjonalizmie i skuteczności agenta. Poznaj cztery typy agentów na których moim zdaniem możesz trafić przy sprzedaży nieruchomości.

Więcej

Umowa na wyłączność

Tomasz Obarski 20 lutego 2019

Umowa na wyłączność budzi wiele kontrowersji zarówno wśród agentów jak i klientów. Dzieje się tak, ponieważ wielu pośredników nadużywa sformułowania “na wyłączność” dodając klauzule abuzywne, a klienci z góry to nadinterpretują.

Jeżeli jednak umowa jest skonstruowana poprawnie i zgodnie z prawem, staje się kluczowym czynnikiem w profesjonalnej reprezentacji klienta przez agenta.

Czytając dalszą część artykułu proszę pamiętać, iż jest to moja subiektywna opinia oparta na doświadczeniu i obserwacjach.

Więcej

3 najważniejsze rzeczy przy sprzedaży nieruchomości

Tomasz Obarski 7 lutego 2019

Jakby wejść na jeden z bardziej znanych portali ogłoszeniowych i przefiltrować oferty po nieruchomościach w samej Warszawie, zobaczymy że wyświetli się ponad 10 tysięcy ogłoszeń. Jak to jest, że niektóre oferty mieszkań lub domów znikają po tygodniu – dwóch, a inne widzimy po kilka miesięcy a nawet lata? Podzielę się z Wami trzema najważniejszymi rzeczami, o które musimy zadbać przy sprzedaży nieruchomości.

Więcej

Jak działam przy Sprzedaży

Tomasz Obarski 5 lutego 2019

Na rynku nieruchomości jest wielu pośredników. Po 2014 roku, kiedy to zniesiono obowiązek posiadania państwowej licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami, nastąpił ogromny wysyp agentów i agencji nieruchomości. Większość narzeka, że w Polsce rynek ten nie jest w żaden sposób regulowany, i mówi jak to w Stanach jest super – szkoda tylko, że mało kto stara się to zmienić. O różnych “typach” agentów będę jeszcze pisać, natomiast teraz przybliżę w jaki sposób ja pracuję.

Więcej