BLOG

  • Data dodania: 03.04.2020
  • Autor wpisu: Tomasz Obarski
  • Tagi: agent nieruchomości, transakcja, wirus, covid-19, nieruchomości, sprzedaż, kupno, notariusz, doradca finansowy, umowa przyrzeczona,

Od początku marca 2020 roku codziennie słyszę i czytam o odwołanych transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości. Jest to oczywiście zrozumiałe. Kupujący boją się nowych zobowiązań kredytowych w czasie, kiedy ich biznesy czy też posady w pracy stoją pod znakiem zapytania. Sprzedający natomiast zastanawiają się czy nieruchomość nie będzie lepszym zabezpieczeniem niż gotówka. Są jednak osoby, które muszą sprzedać albo kupić mieszkanie, ale boją się zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Czy można bezpiecznie przeprowadzić transakcję?

Oczywiście można. Poniższe porady jak sprzedać lub kupić mieszkanie mogą ci pomóc zmniejszyć ryzyko do absolutnego minimum. Prawdę mówiąc większość z tych porad powinniśmy korzystać nie tylko podczas światowej pandemii COVID-19, ale co roku w sezonie grypy i przeziębień.

Zanim przejdę do konkretów wyjaśnijmy sobie jedno. Jeżeli kaszlesz, kichasz, masz gorączkę, albo jakikolwiek inne objawy sugerujące wirusa, czy to tego z Wuhan, czy zwykłe przeziębienie lub grypę, ZOSTAŃ W DOMU! Nie bagatelizuj tego, nie zarażaj innych. Po prostu odłóż wszystko na później i najpierw wyzdrowiej.

Najpierw online…

Wiele osób ma tendencję, do obejrzenia jednego zdjęcia, przeczytania o metrażu i ilości pokoi, następnie umawia się na prezentację. W przeważającej ilości przypadków taka prezentacja kończy się słowami „nie podoba mi się układ tego mieszkania”, albo „stan mieszkania jest do remontu, a ja chcę do wprowadzenia”, albo „jednak szukam czegoś innego”. Ręce opadają jak ktoś mówi „a tak się rozglądam, w sumie nie wiem czego szukam”. Większość kupujących mogłaby dowiedzieć się szczegółów ze zdjęć, opisu, albo podczas rozmowy ze agentem czy sprzedającym. Jeżeli jest za mało zdjęć, nie ma rzutu mieszkania, z opisu niewiele wynika, naprawdę poprośmy o to wszystko telefonicznie albo mailowo. Całe szczęście coraz więcej biur nieruchomości dodaje do swojej oferty Wirtualne Spacery. Korzystajmy z tego. Zmniejsza to niepotrzebne spotkania do minimum. 

Dodam, że jeżeli sprzedajesz mieszkanie warto skorzystać z usług agenta nieruchomości, ponieważ w cały marketing, opis, zdjęcia, wirtualny spacer, prezentacje zrobi za ciebie. Resztę można robić mailowo i telefonicznie. Ty będziesz potrzebny dopiero przy podpisywaniu umów, a do tego czasu agent nieruchomości będzie mógł działać nie narażając ciebie i innych. Osobiście wiem jak to wszystko robić aby zachować również i swoje bezpieczeństwo podczas pracy.

…potem na żywo

Chęć obejrzenia mieszkania na żywo przed jego zakupem jest nie tylko czymś naturalny, ale wręcz wymaganym (szerzej o tym napisałem w artykule TUTAJ). Jak to zrobić bezpiecznie? Przede wszystkim ograniczmy ilość osób do absolutnego minimum – wypad rodzinny całkowicie odpada. Jeżeli kupujecie mieszkanie we dwoje, upewnijcie się że w pomieszczeniu są nie więcej niż 4 osoby. To znaczy wy, wasz agent nieruchomości oraz sprzedający lub jego pośrednik. Reszta osób (rodzina sprzedającego, sam sprzedający jak ma agenta) niech idą na spacer lub poczekają pod blokiem.

Weź ze sobą rękawiczki jednorazowe. Osobiście staram się mieć zarówno dla siebie jak i dla swoich klientów. Wiem, że jest kiepska dostępność, więc zwykłe bawełniane też mogą być. Ich zaletą jest to, że po powrocie do domu można je uprać. Czy w rękawiczkach czy bez, postaraj się niczego nie dotykać. Nie wiesz kto wcześniej oglądał to mieszkanie.
Warto mieć żel dezynfekujący. Użyj go przed wejściem do mieszkania i po jego wyjściu. Nawet jak masz założone rękawiczki. Może nie będziesz dotykać mebli, ale za klamkę bezwiednie już możesz złapać. Zapomniałeś? Służę swoim (jednorazowymi).

Noś maseczkę! Jest to bardzo ważne. Około 70% ludzi przechodzi COVID-19 bezobjawowo i zachowuje całkowite zdolności do zarażania. Możesz czuć się świetnie będąc nieświadomym nosicielem wirusa. Zwykła maseczka chirurgiczna, chusta, szalik, nawet zwykła maseczka antysmogowa w razie kaszlnięcia lub kichnięcia skraca zasięg wirusa z 3 metrów do kilkunastu centymetrów. Osobiście korzystam z buffa, co jest bardzo wygodnie. Trzeba jednak pamiętać, aby jednorazową maseczkę po 4-6 godzinach należy wyrzucić, a materiałowe (buff, chusta) powinno się po powrocie do domu natychmiast uprać.

Zachowaj odstęp. Wirusy przenoszą się najczęściej drogą kropelkową. Aby kogoś niechcący zarazić nie trzeba na niego kichać czy kaszleć. Wystarczy, że blisko niego mówimy i chuchamy. Tak, wtedy też wilgoć z naszych ust w postaci śliny lub pary ląduje na osobie obok, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Według zaleceń lekarzy powinniśmy zachować odstęp 1,5 – 2 metry od siebie.

Po spotkaniu sprzedający albo jego agent powinien przez kilkanaście minut wietrzyć mieszkanie, zwłaszcza jeżeli ktoś tam mieszka lub w planach jest kolejna prezentacja. Według obecnej wiedzy naukowców (03.04.2020) wirus SARS-CoV-2 w zamkniętym pomieszczeniu może się unosić w powietrzu do 3 godzin. Przewietrzenie całego mieszkania skutecznie wyeliminuje to ryzyko.

Formalizacja transakcji

Jeżeli doszło do porozumienia sprzedającego i kupującego muszą spotkać się u notariusza na umowę przedwstępną albo już przyrzeczoną (końcową). Większość notariusz w Warszawie działa, ale też trzeba zachować maksimum bezpieczeństwa.
Zasady są takie same jak przy prezentacji mieszkania. Rękawiczki, maseczka, zachowanie odległości i oczywiście ograniczenie ilości osób do absolutnego minimum. Większość kancelarii notarialnych wyposażyło się również w płyny i żele dezynfekujące. Oczywiście warto zwrócić uwagę, alby przed i po notariusz przewietrzył salkę w której było spotkanie.

Przy przekazaniu lokalu wracamy do wszystkich opcji z prezentacji. W tym przypadku prawdę mówić można wszystko zostawić agentom, czyli sporządzenie protokołów i spisanie liczników. Dzięki temu redukujemy ilość osób w jednym pomieszczeniu do 2 albo 1 (jeżeli jest tylko jeden agent). Następnie każdy po kolei może samodzielnie sprawdzić czy wszystko w protokole się zgadza. Szybki podpis i po sprawie.

Formalności końcowe

To co kupujący musi zrobić po przekazaniu lokalu pisałem TUTAJ. Ze względu na sytuację większość tych czynności można zrobić online za pomocą Profilu Zaufanego. Jeżeli nie masz jeszcze PUE, możesz je założyć poprzez Internetową Bankowość Elektroniczną w swoim banku.
Resztę spraw zostaw notariuszowi lub agentowi nieruchomości.

Jak widzisz da się przeprowadzić transakcję zachowując ostrożność, trzeba tylko podejść do tego z rozsądkiem i odpowiedzialnością. Oczywiście cały proces się niewątpliwie wydłuży, zwłaszcza przy zakupie na kredyt, ale najważniejsze by nie tracić nadziei i poprosić o pomoc kiedy jest potrzebna. W obecnej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak wzajemne wsparcie i w miarę możliwości pozostanie w domu. Życzę wszystkim zdrowia i wytrwałości.