BLOG

  • Data dodania: 16.12.2020
  • Autor wpisu: Tomasz Obarski
  • Tagi: umowa przedwstępna, notariusz, nieruchomości, dom, mieszkanie
Kupując mieszkanie lub dom na kredyt przyjdzie ci podpisać tak zwaną Umowę Przedwstępną. Umowa ta mówi kto sprzedaje, komu sprzedaje, co sprzedaje i na jakich warunkach. Umowa przedwstępna jest potrzebna do banku w którym bierzesz kredyt hipoteczny, ale przede wszystkim dla twojego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa, ponieważ żeby zarezerwować sobie nieruchomość sprzedający wymaga, a przynajmniej powinien wymagać konkretną kwotę zadatku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jakie warunki powinna zawierać umowa przedwstępna, napisz lub zadzwoń, chętnie pomogę.
W tym artykule skupię się na jednym zagadnieniu. Czy taką umowę podpisać u notariusza, czy może spisać tak zwaną cywilnoprawną sporządzoną samemu lub przez prawnika.

UMOWA CYWILNOPRAWNA

Umowa, którą sporządzimy sami będzie bezpłatna. Jeżeli jest to prosta transakcja sprzedaży mieszkania, które posiada księgę wieczystą i nie ma żadnych obciążeń, to każdy powinien poradzić sobie z przygotowaniem takiej umowy. Można się oczywiście wspomóc wzorem pobranym z Internetu albo otrzymanym z banku w którym bierzesz kredyt hipoteczny. W lepszej sytuacji są osoby, które korzystają z agenta nieruchomości. Ten sprawdzi zarówno status prawny kupowanej nieruchomości i pomoże (a przynajmniej powinien) w sporządzeniu umowy przedwstępnej. Osobiście służę pomocą, a przy bardziej skomplikowanej transakcji mam do dyspozycji pomoc prawnika.

Oczywiście są minusy umowy przygotowanej samodzielnie. Możesz coś pominąć, nie zwrócić uwagi na ważny detal, coś źle opisać lub napisać. W razie sporu Sąd będzie brał pod uwagę to, co jest zapisane w umowie i aktualnie obowiązujące ustawy, a nie zamiary czy intencje („przecież mnie chodziło o coś innego”) którejś ze stron. Należy także zaznaczyć, że Sąd będzie rozstrzygać ewentualne odszkodowania od niewykonania umowy, a nie zasadność transakcji tak jak w przypadku umowy notarialnej.

Umowa cywilna jest dobrym rozwiązaniem, w którym chcesz zaoszczędzić na taksie notarialnej, transakcja nie jest skomplikowana, a ty masz pewność że otrzymasz pozytywną decyzję kredytową. Czemu? Nie każdy się zgadza, i ja to całkowicie rozumiem, na wpisanie w umowie zwrotu zadatku w przypadku odmowy kredytu od kilku banków. W czym w takiej sytuacji pomoże nam umowa notarialna?

UMOWA NOTARIALNA

Umowa u notariusza kosztuje, może to być kilkaset złotych, może to być kilka tysięcy. Mimo wszystko często wydatek tej kwoty pomoże zaoszczędzić dużo, ale to dużo więcej przy ewentualnym sporze sądowym albo przy utracie zadatku.

Umowa przedwstępna w postaci aktu notarialnego jest sporządzana przez notariusza, i przez niego jest również podpisywana. Notariusz osobiście sprawdza jeszcze stan prawny nieruchomości, dzięki czemu możemy czuć się pewniej podczas kupna. Ponieważ notariusz podpisuje się pod umową, nie pozwoli na zapis niezgodny z prawem albo taki który może być podważony przez którąś ze stron.

Największą zaletą podpisania notarialnej umowy przedwstępnej jest to, że z taką umową możesz dokonać wpisu do III działu księgi wieczystej, mówiący o tym że właściciel zobowiązuje sprzedać mieszkanie właśnie tobie, nikomu innemu. Dzięki temu w trakcie oczekiwania na decyzję kredytową sprzedający nie ma szans na sprzedaż innej osobie, ponieważ twój wpis będzie widoczny dla wszystkich notariusz w Polsce (dotyczy nieruchomości z Księgą Wieczystą). Co więcej – jeżeli masz wątpliwości czy dostaniesz kredyt, w razie odmowy nie musisz tracić nadziei. Masz jeszcze rok po terminie od ustalonej daty przeniesienia własności jako kupujący możesz rościć prawa do kupna nieruchomości i próbować wnioskować o kredyt np. 3 lub 6 miesięcy później.

Kolejną największą różnicą między umową notarialną a cywilną jest to, że jak sprzedający się wycofa, to nie tylko musi oddać 200% zadatku. Ty możesz sądownie dochodzić praw kupna nieruchomości, czego przy mowie cywilnoprawnej zrobić nie możesz.


Pewnym jest to, że umowa notarialna bardziej zabezpiecza przede wszystkim kupującego, ale też i kosztuje dużo więcej. Są sytuacje kiedy ten wydatek jest jak najbardziej opłacalny, i są sytuacje kiedy jest zbędny. Nie masz pewności. Zapytaj swojego agenta nieruchomości.